לימודי תואר

לימודי תואר, הם לימודים הנערכים בשלל מוסדות לימוד אקדמאיים להשכלה גבוהה, אם זה במסגרת מכללה או אוניברסיטה. במסגרת לימודי תואר, הסטודנטים לומדים במגוון מסלולי לימוד עם חוגים שונים, המעניקים להם ידע מקצועי רחב ומאפשרים להם להתמחות בשלל תחומים אשר מפתחים אותם מבחינה אינטלקטואלית ומרחיבים להם את האופקים.
ניתן להיעזר בהכוונה ללימודים על ידי אימון קריירה, אימון קריירה מאפשר לנו לראות בבהירות רבה יותר את הכיוון המתאים לנו ומעניק לנו הזדמנות לגלות את היכולות האמיתיות שלנו ולהביא אותן לידי ביטוי.

אילו סוגים של לימודי תואר קיימים באקדמיה ?


לימודי תואר באקדמיה מתחלקים לשלושה רמות, תואר ראשון, תואר שני ותואר שלישי. את לימודי התואר ניתן ללמוד במגוון אוניברסיטאות ומכללות להשכלה גבוהה, הפזורים לכל אורכה ורוחבה של המדינה. לימודי תואר ראשון או בשמם השני, בוגר אוניברסיטה (BACHELOR), המתחלק לשני מסלולים הכוללים את בוגר האוניברסיטה במדעי הרוח (BACHELOR OF ARTS) ואת בוגר האוניברסיטה למדעים מדויקים והנדסה (BACHELOR OF SCIENCE). לימודי תואר ראשון הם הרמה הראשונה של הלימודים האקדמאים, שתנאי הקבלה שלהם מצריכים תעודת בגרות ישראלית וציון פסיכומטרי.

לימודי תואר ראשון הם בין הלימודים הכי פופולאריים במדינה, המקנים ידע מקצועי בלי התמחות ממשית בנושא הלימוד. לימודי תואר שני או בשמם השני, מומחה מקצועי (MASTER) המתחלק גם הוא לשני מסלולים עיקריים הכוללים: לימודי תואר שני מחקרי, המצריך את הסטודנטים להכין תזה, המהווה עבודה מחקרית מעמיקה שבלעדיה הם לא יוכלו לקבל את המאסטר. המסלול השני ללימודי המאסטר מהווים מסלול ללא צורך בהכנת תזה על מנת לסיים את התואר.

לימודי תואר שני, נקראים כך משום שהם נמצאים ברמה השנייה של מסגרת הלימודים האקדמאית. תנאי הקבלה ללימודי תואר שני מצריכים תעודת תואר ראשון והם לרוב נמשכים שנתיים. לימודי תואר שני מקנים ידע מעמיק במקצוע והתמחות, מכאן בא השם מומחה מקצועי. לימודי תואר שלישי או בשמם השני דוקטור (DOCTOR), מהווים את הרמה השלישית והאחרונה במסגרת הלימודים האקדמאית. תנאי הקבלה ללימודי תואר שלישי מצריכים תואר שני ולרוב הם נוקשים מאוד. לימודי תואר שלישי מתמקדים בתחום הפילוסופי של המקצוע, כשבסיומם הסטודנט יוכל ללמד את התחום באקדמיה.

כיצד נבחר מסלול ללימודי תואר ?


התחלת המסלול האקדמי דורשת מאיתנו להיות ממוקדים ובטוחים בבחירת לימודי התואר הראשון המבוקש. לימודי תואר ראשון הרבה פעמים קובעים את יכולת ההתקדמות שלנו במסלול האקדמי משום שהרמות קשורות אחת לשנייה מבחינת נושא הלימוד. כאשר אנחנו עולים ברמה אנחנו כל פעם מתעמקים יותר בתחום, לכן אם נלמד בלימודי תואר ראשון תיאטרון לא נוכל להירשם ללימודי תואר שני במשפטים או מנהל עסקים בגלל שמדובר בנושאים שונים לגמרי.

על מנת להמשיך לתואר שני במשפטים נצטרך להשלים קורסים רלוונטיים לנושא או להירשם ללימודי תואר ראשון במשפטים, רק כך נוכל להמשיך לתואר השני. על מנת להימנע מהטעות ולבזבז זמן יקר וכסף חשוב מאוד לבחור את תחום לימודי התואר, על פי רצוננו וכישורינו האמיתיים ולא בגלל שמישהו דחף אותנו או בגלל שאנחנו חושבים שהתחום יעניק לנו פרנסה בטוחה. הרבה פעמים יוצא שסטודנטים נוטשים את לימודיהם כבר לאחר הסמסטר הראשון ללימודים, בגלל שהם לא התחברו לנושא וחמור מזה ישנם סטודנטים שסיימו את לימודי התואר הראשון בתחום מסוים ופנו ללימודי תואר בתחום אחר בגלל אותה סיבה.